2005.szeptember 11. (htf)
Nyssa 2006.02.25. 20:21
Forrs: www.cicerokonyvstudio.hu
Meg naplja
2005. szeptember 11., vasrnap
***9/11***
Nem tudom, ti hol voltatok ngy vvel ezeltt szeptember 11-n, de arra pontosan emlkszem, n hol voltam. A greenwich village-i laksombl nztem, ahogy a frjem munkahelyvel szemkzti irodapletek romba dlnek.
Egy bartnm, Jen hvsra bredtem. Igen, mikor az els gp becsapdott, mg javban aludtam. Tudom, hogy ez lustasgnak hangzik, de 2001. szeptember 11. azon ritka napok kz tartozik, mikor a lustasg elnyerte jutalmt. Ismerek olyan embereket, akik ma annak ksznhetik letket, hogy a katasztrfa reggeln elaludtak, vagy meglltak tkzben egy kvrt, hogy kicsit felprgessk az agyukat.
- Nzz ki az ablakon! – mondta Jen.
Ekkor lttam meg a fstfelht.
Els dolgom volt a frjemnek telefonlni. Mert az irodjuk nem ltszik a laksunkbl, de a vele szemben lv pletbl fekete fst gomolygott. Mi trtnhetett? Nem esett baja? Tudtam, hogy az egyik legfels emeleten dolgozik, s arra gondoltam, akrmi trtnt is azzal a szemkzti toronnyal, a frjem ablakbl pontosan oda lehet ltni.
Nem sikerlt telefonlnom. Aznap egyetlen embert sem tudtam flhvni a telefonomrl. Msok el tudtak rni engem, de a kimen hvsok valamirt nem mkdtek.
Ksbb kiderlt, hogy a rengeteg egyidej telefonhvs teljesen leterhelte a telefonvonalakat a mi vrosrsznkben.
De ezt akkor mg nem tudtam.
Bekapcsoltam a New York-i helyi hrcsatornt, a New York 1-et. Pat Kiernen, a kedvenc tvbemondm pp arrl beszlt, hogy egy replgp tkztt a World Trade Center egyik tornynak.
Klns, gondoltam. Rszeg volt a pilta? Ki a csuda nem vesz szre egy ilyen hatalmas pletet s repl egyenesen bele?
Ekkor betoppant Luz, a takartn. Teljesen kiment a fejembl, hogy kedd van, s ilyenkor jn takartani. Mikor szrevette, mit nzek, nagyon nyugtalan lett.
- Az elbb vittem el a fiamat a fiskolra – aggodalmaskodott. - Pont a World Trade Center mellett van.
- A frjem meg a World Trade Centerrel szemben dolgozik – feleltem.
- s nincs semmi baja? – tudakolta Luz. – Mi trtnik egyltaln?
- Fogalmam sincs – mondtam. – Nem tudom elrni.
Luz megprblta flhvni a fia mobiljt. De neki sem sikerlt.
Ott lltunk egyms mellett, bmultuk a tvt, s nem tudtuk, mit tegynk. Ahogy a kpernyt nztk, valami furcsa trtnt: a MSIK torony, az, amelyik addig pen maradt, hirtelen felrobbant – ott, a szemnk lttra.
Arra gondoltam, taln az egyik helikopter tl kzel merszkedett a kamerval.
De Luz nem rtett egyet.
- Nem. Ez is repl volt. Lttam, hogy repl.
De n nem lttam semmilyen replt.
- Dehogy – ellenkeztem. – Ez lehetetlen. Egyszerre KT rszeg pilta?
- Flrerted a helyzetet – vlte Luz. – Ezt szndkosan csinljk.
- Ki van zrva – tiltakoztam. – Mgis ki tenne ilyet?
Abban a pillanatban Pat Kiernan, a tvbemond felkiltott.
- risten!
Egy hrads bemond nem mond olyat, hogy „risten!”. Fleg nem Pat. mindig olyan komoly.
Radsul Pat hangja megbicsaklott, mikor ezt mondta. Mint aki mindjrt srva fakad.
De egy hrads nem sr.
- jabb replgp csapdott a World Trade Centerbe – mondta vgl Pat. – gy nz ki, mg egy repl – egy utasszllt gp – tkztt a World Trade Centernek. s most kaptuk a hrt, hogy – istenem! – most jtt a hr, hogy egy repl becsapdott a Pentagonba.
Megragadtam Luzt. pedig engem. Mindketten srva fakadtunk. A kanapn ltnk a nappaliban, s egymst tkarolva, zokogva figyeltk, mi trtnik a hradban. A hradban trtntektl pedig alig prszz mter vlasztott el minket.
Az g pletek ablakain dolgokat lttunk kizuhanni. Pat azt mondta, azok a dolgok emberek.
s ekkor megcsrrent a telefon.
Felkaptam, de nem a frjem hvott. A mamja volt. Tudni akarta, hol van a fia s hogy jl van-e.
Azt feleltem, nem tudom. Mondtam neki, hogy szabadon akarom hagyni a vonalat, htha hv. Azt felelte, megrti, de szeretn, ha rtestenm, amint megtudok valamit. Aztn letette.
Megint csrgtt a telefon. Most a sgornje hvott. Aztn meg az N mamm telefonlt.
Egsz dleltt csngtt a telefon, de egyetlenegyszer sem a frjem volt az. A csaldtagok s a bartok hvtak, hogy megkrdezzk, nem esett-e baja.
- Nem tudom – ismtelgettem mindenkinek. – Nem tudom, nem tudom, nem tudom...
Luz flment a hztetre, htha onnan tbbet ltni, mint amit a New York 1-en mutatnak. Mialatt a tetn volt, a hlszobba mentem felltzni (mivel mg mindig pizsamban voltam). Az egyetlen gondolat, ami eszembe jutott, ahogy ott lltam a szekrny eltt, s prbltam kitallni, mit vegyek fl, az volt, hogy a frjem valsznleg halott. Egyszeren nem tudtam elkpzelni, hogy Manhattannek azon a rszn mg letben lehet valaki. Lttam, ahogy az a rengeteg minden lezuhan – s leugrik – az pletekbl. A jrkelket minden bizonnyal agyontttk mr.
Mig pontosan emlkszem, mit viseltem aznap: olivazld caprinadrgot s fekete plt a fekete Steve Madden cipmmel. Emlkszem, hogy az jrt a fejemben: „Ez lesz a frjem holttestt azonost szerelsem. Soha tbb nem fogom flvenni az letben”.
Luz nagyon izgatott volt, mikor visszajtt a tetrl. Nem, azt nem ltta, hogy psgben van-e a frjem irodaplete s a fia iskolja, viszont ezrek – tbb ezer ember – jn lefel a Negyedik Sugrton, a forgalmas utcn, amely mellett akkoriban laktam. A Negyedik Sugrton folyton dug van. Tlkl autk, buszok, taxik, biciklis futrok, meg amit akarsz.
De ma nem. Ma az autknak meg a buszoknak nyoma veszett, helyettk az ttestet emberek znlttk el.
- Gyalogolnak – mult Luz – Ezek GYALOGOLNAK.
Kinztem az ablakon. Luznak igaza volt. A nappali ablakn kitekintve a megszokott autfolyamot flvltottk a gyalogosok. A tmeg az t teljes szlessgt elfoglalta. A Battery fell jttek, a World Trade Center irnybl, a vlluk egymst srolta, s gy hmplygtek ott lenn a mlyben, mint valami pard. Tbb tzezren lehettek.
Sok volt az ltnys frfi, de akadtak katonaruhsok is. A nk kzl sokan szoknyt s harisnyt viseltek, egyesek pedig meztlb vagy kiszakadt harisnyban lpkedtek, cipjket a kezkben tartva, mert a magas sark trte a lbukat, de nem volt idejk, hogy magukhoz vegyk a gyaloglsra sznt sportcipjket. szrevettem, hogy a szemben lv manikrszalonbl lnyok szaladnak az utcra, kezkben azokkal a papucsokkal, amiket a vendgek hordanak pedikrzs utn (a manikrsk mindig nagyon odafigyelnek, hogy visszakapjk a papucsot, mieltt a vendg tvozik).
De ma az alkalmazottak csak gy sztosztogattk a papucsokat a meztlbas nk kztt. Ingyen odaadtk ket.
Ettl aztn TNYLEG bepnikoltam.
Radsul nem a manikrsk voltak az egyedliek, akik segteni igyekeztek. A trafikok alkalmazottjai vegekben vizet osztottak a gyalogos tmegnek, akik szomjaztak a nagy forrsgtl. New York-i trafikosok. s csak gy ingyen osztogattk a vizet.
Mintha az egsz vilg a feje tetejre llt volna.
- Ott kell lennik – mutatott Luz a tmegre, s a fira meg a frjemre gondolt. – Biztosan k is gyalog jnnek, azrt tart ilyen sokig.
Aztn Luz leszaladt, hogy keressen valakit, aki ugyanarra a fiskolra jr, mint a fia, htha lttk, vagy tudnak rla valamit.
n nem mertem kimenni a laksbl, mert nem akartam elmulasztani a frjem esetleges hvst. Mivel nem jutott ms az eszembe, bekapcsoltam a szmtgpet. Attl, hogy a telefontrsasg tl volt terhelve, az e-mail mg mkdtt. rtam neki egy zenetet:
MERRE VAGY?
Nem jtt vlasz.
Egy indianai bartom rt, hogy megkrdezze, segthet-e valahogyan. Az egyetlen vlasz, ami akkor eszembe jutott, ez volt: „Adj vrt!”
A bartom s ismerseinek nagy rsze aznap elment vrt adni. St, annyi jelentkez akadt a vradsra, hogy az utcig llt a sor.
Egy hnappal ksbb a sok felhalmozott vr egy rszt meg kellett semmisteni, mivel nem volt mr hely a trolsukra. Radsul vgl nem is volt szksg a vrre.
Jen, a bartnm, aki reggel felbresztett, rt egy e-mailt a New York-i Egyetemrl, ahol dolgozik. Fred (az illet nvtelen szeretett volna maradni, ezrt most Frednek hvom), Jen egyik beosztottja, aki nkntes elsseglynyjtknt is dolgozik, kerkprra pattant s letekert a belvrosba, hogy lssa, tud-e valamiben segteni.
Jen minden erejvel azon volt, hogy jszakra szllst talljon azoknak a hallgatknak, akik nem kollgistk, mivel a metrkat s a vonatokat lelltottk, s a dikok aznap este nem tudtak hazamenni. Kempinggyakat hozatott a tornaterembe, hogy ott alhassanak.
Vgl maga is ott aludt kzttk, aznap s mg hrom azt kvet jszakn.
Jen egy msik kollgja elrte telefonon a felesgt, aki a World Trade Centerben dolgozott. Az asszony kerek nyolcvan emeletet tett meg lefel a lpcsn, mire vgre elrte a fldszintet. Akkor vette szre, hogy az IT-s kollgi mg fent dolgoznak a biztonsgi msolatok ksztsn. Mikor az utcra rve ltta a helyzet slyossgt, megprblta telefonon figyelmeztetni ket, hogy azonnal jjjenek le, de nem rte el ket.
gyhogy elindult rtk vissza az pletbe.
Mire azonban flrt az irodjhoz, a fst s a tz az IT-sekkel egytt t is bekertette. Felhvta a frjt a New York-i egyetemen, s megkrte, bcszzon el helyette az ovis ikreiktl.
Olvasva ezt, eszembe jutott Jen kollgjnak rkk vidm arca – az a frfi valsznleg soha tbb nem lesz igazn vidm. gy reztem magam, mint akit mellkason rgtak.
Egy msik bartom, aki piltaknt dolgozik, s gy hozz tudott frni a lgi forgalom irnytradarjhoz, e-mailben megrta, hogy minden repl leszllsi parancsot kapott, mivel a szerencstlensgeket okoz hrom gpet eltrtettk. Azt is rta, hogy a Pentagonba is egy utasszllt repl csapdott be, de az apsa, aki ott dolgozik, szerencsre pp egy nagy dugban rostokolt, tban a Pentagon fel, mikor a katasztrfa bekvetkezett.
Egy msik bartom viszont – egy lny, akivel mg a frjem irodjban dolgoztam egytt, mikor recepcis voltam, s akinek n segtettem ruht vlasztani az eskvjre, aki a nagy nap utn otthagyta az llst, hogy legyen ideje ngy gyereke nevelsre – ez a lny mr nem volt olyan szerencss. Soha tbb nem ltta a frjt azutn, hogy a frfi reggel munkba indult a World Trade Centerbe.
Aztn a htam mgtt Pat Kiernan hangjt hallottam a TV-bl.
- risten – nygte megint, s ezttal IGAZN srt.
Mert az egyik torony dlni kezdett.
Tehetetlenl bmultam, s nem hittem a szememnek. Mita 1989-ben New Yorkba kltztem, teljesen megszoktam, hogy az ikertornyokat hasznlom tjolnak, hogy tudjam, merre van dl, mivel a WTC a sziget dli cscskre plt, s kilomterekrl lthat. A Village labirintusnak brmely szegletben knnyedn megtalltam a helyes irnyt, csak annyit kellett tennem, hogy a szememmel megkeresem az ikertornyokat. Ha valaki elg figyelmesen nzi a Harry s Sally-ben azt a rszt, mikor Sally leteszi Harryt a Washington Square-en, amikor megrkeznek New York-ba, a tr boltve alatt szreveheti a tornyokat.
n is ezerszer lttam mr ket mita a vrosban lakom, mert rgebben a New York-i Egyetemen dolgoztam, a Washington Square-en.
s most az egyik torony ledl.
Minden bizonnyal pp a frjem fejre.
Nincs ms emlkem arrl a pillanatrl, csak az, ahogy hallra vltan meredek a tvre, mikzben a laks ajtaja kinylik, n meg, azt gondolvn, Luz jtt vissza, kapkodva hozz fordulok, s azt kiltom:
- Le fog dlni! LE FOG DLNI!
Csakhogy nem Luz llt az ajtban.
Hanem a frjem.
- Mi fog ledlni? – csodlkozott.
Merthogy nem rtette. NEM IS SEJTETTE, MI TRTNT VALJBAN.
A frjem, a frjem lvn, mikor az irodja ablakn kipillantva ltta az els gpet becsapdni, azonnal fogta az aktatskjt, s elindult, az osztlyuk valamennyi dolgozjval egytt.
Mindannyian gyalogolni kezdtek a laksunk fel, mert mi lakunk az irodhoz legkzelebb.
Lttk az emberek holttestt, akik kivetettk magukat a lngol plet ablakaibl, mert nem brtk tovbb elviselni a forrsgot. Lttk a btor- s szmtgproncsokat, amik sok szz mter magassgbl repltek ki az utcra, ahol kupacokba gyltek, mint a szilveszteri szerpentin. A msodik repl becsapdst mr az utcrl nztk, s gyorsan behzdtak egy mobiltelefon zletbe, s ott vrtk meg, amg a robbans utni ktrmelk-zivatar lecsendesl.
Aztn gyalogoltak tovbb.
Fogalmam sincs, mi szmt normlis reakcinak abban az esetben, ha valaki, akit szeretnk, s akit halottnak vltnk, egyszer csak bestl az ajtn. Csak annyit tudok, n hogyan reagltam. A nyakba vetettem magam. Aztn, olyan dhsen, hogy szinte meg tudtam volna lni, rripakodtam: „MIRT NEM BRTL FELHVNI?”
- Zsfoltak voltak a vonalak – felelte. – Mi fog ledlni?
Mert tnyleg fogalmuk sem volt.
Szval a frjem meg a kollgi mind letelepedtek a nappalinkban. Szrnyen melegk volt s szomjasak is voltak, akik New Jerseyben laknak, azok meg azt tallgattk, hogyan fognak hazajutni (ha egyltaln hazajutnak). Vgl megolddott a helyzet, mert jszaka rendkvli kompjratokat indtottak a tlparton lakk szmra, s mikor megrkeztek a Jersey oldalra, specilis vdruhs emberek mostk le ket, htha azbeszt kerlt a ruhjukra.
Luz, aki addig nem akart hazamenni, mg nem kap hrt a firl, akivel azt beszltk meg, hogy tants utn nlunk tallkoznak, hozzltott a takartshoz. Mondtam neki, hogy hagyja a csudba, de azt felelte, a takarts segt elterelni a figyelmt a trtntekrl.
gyhogy amg mi nztk, ahogy a tornyok romba dlnek, porszvzott.
Nem sokkal azutn, hogy a msodik torony is leomlott, indianai bartaink, David s Susan, akik egy gynyr laksban lnek az ikertornyok rnykban kt gyerekkkel, megjelentek az ajtnk eltt, a gyerekeik s a fl irodjuk trsasgban. ket is mutattk a hradban, ahogy menekltek a sr porfelh ell, ami a tornyok leomlsa kzben tmadt. Otthagytk a kislnyuk gyerekkocsijt, s futottak, ahogy brtak, mikzben boltosok vzzel locsoltk a ruhjukat, nehogy kigyulladjon.
De - tipikus indianai mdjra - meglltak tkzben zsmlt venni.
Fellk leghetett a laks, vagy maga al temethette a kzuhatag, k azon aggdtak, hogy az emberek biztos hesek lesznek.
Bevittem a gyerekeket a hlba, a msik tvhez, mert nem akartam, hogy lssk amit a tbbiek nznek a nappaliban – ami ugyanaz a borzalmas esemnysorozat volt felvtelen, ami ell pp hogy elmenekltek.
A hlszobban csend volt. Bekapcsoltam Jake-nek, aki akkoriban nagyjbl htves lehetett, a Playstation-met, az pp ngyves Shai-al pedig a padln kiraksoztunk. Mindkt kisgyerek Szrmk rrt, a hzinyulukrt aggdott, akit otthon kellett hagyniuk a nagy kapkodsban.
- Ugye nem lesz baja? – krdezte Jake.
Akkor valahogy nem nagyon tudtam elkpzelni, hogy a Canal Street-tl dlre brki is letben maradhatott, de azrt megnyugtattam Jake-et, hogy Szrmk r egsz biztosan jl van.
Ekkor zajlott le Shai s nkztem a kvetkez beszlgets:
- EBBE a hzba is replk fognak tkzni? – krdezte Shai. Knnyes arccal nzett ki tizenharmadik emeleti laksom ablakn.
n: Nem. Ebbe a hzba nem tkzik semmifle repl.
Shai (mg mindig srva): Honnan tudod?
n: Onnan, hogy minden replgpet leszlltottak. Nem engedik ket felszllni.
Shai: Soha tbb?
n: Dehogy. Csak amg el nem fogjk a gonoszokat, akik ezt csinltk.
Shai: s ki fogja el ket?
n: Ht a rendrsg.
Shai: k nem tudjk! Az sszes rendr meghalt! Lttam, amikor bementek abba a nagy hzba, ami az elbb sszedlt!
DES ISTENEM…
n (knnyekkel kszkdve): Nyugodj meg, Shai. Nem halt meg az sszes rendr.
Shai (egyre jobban sr): DE IGEN! LTTAM KET!
n (Elveszek egy csaldi fnykpalbumot, s Shai el tartok egy kpet egy egyenruhs rendrrl): Nzd, Shai, ez itt a testvrem, Matt. is rendr. s nem halt meg. Becssz. , s a tbbi rendr bartja, st taln a katonk is, elfogjk majd a gonoszokat.
Shai (mr nem sr): Akkor j.
Aztn folytatta a kirakst.
A nappali ablakbl nztk, ahogy a Ground Zero fell – amely nem sokkal a trtntek utn kapta ezt az rkre szl nevet – znl tmeg lassan ritkulni kezd, majd fokozatosan elapad. Aztn a Negyedik Sugrtra visszatrtek a jrmvek. De nem m taxik vagy biciklistk. A hzunk beleremegett, ahogy a Nemzeti rsg tbb szz katonai teherautja az utckra grdlt. Greenwich Village-et a Tizennegyedik utctl dlre lezrtk. Csak az jhetett be s mehetett ki a blokd al vett terletrl, aki bizonytani tudta (egy neki cmzett bortkkal meg a szemlyi igazolvnyval), hogy ott lakik.
Shai s csaldja nlunk aludt jszaka a nappaliban a kihajthat gyon, msnap pedig visszaszktek a sajt laksukba (azrt kellett „szknik”, mert a Nemzeti rsg arra a terletre mg az ott lakkat sem engedte be. Mg heteken keresztl, a Tizennegyedik utctl dlre minden utcasarkon ott lltak a Nemzeti rsg felfegyverzett katoni. A Union Square krnykn napokig nem lehetett friss tejet s kenyeret kapni, st, jsgot sem, mert kitiltottk a krzetbl a szlltkocsikat – s velk egytt minden ms jrmvet is a katonai teherautk kivtelvel), ahol Szrmk urat szerencsre pen s egszsgben talltk. Miutn sikeresen kicsempsztk a nyulat, mg aznap buszra ltek, s Hamptonba utaztak, ahonnan az v vgig vissza sem jttek.
A frjemmel pp hazafel tartottunk a buszmegllbl, ahova kiksrtk ket, amikor a Negyedik sugrt s a Tizenkettedik utca sarkn, pont a hzunk eltt, ismers arcot pillantottunk meg: Bill Clinton llt ott lnyval, Chelsea-vel, s a krnykbeliektl tudakoltk, hogy minden rendben van-e, s tehetnek-e rtk valamit. Nagy zavaromban nem mertem odamenni a volt elnkhz, hogy kezet fogjak vele, de ott maradtam nzni ket. Volt valami abban, ahogy szinte egyttrzssel s kedvessggel fordultak az emberekhez, amitl a knnyek hirtelen eltrtek bellem. Addig nem mertem srni, mert Shai ott volt velnk, s felkavarta volna, ha gy lt.
De a trtntek utn lehetetlen volt NEM srva fakadni, ahnyszor az utcra lptem. gy volt ezzel mindenki… a dolog odig jutott, hogy a szemkzti trafik kirakatba j tbla kerlt, „Krjk, ne srjanak” felirattal.
Mg aznap, amikor Shai csaldja elutazott, vagyis szeptember 12-n, a manhattani cgek – mg a RIVLIS cgek is – felajnlottk a frjem vllalatnak a konferenciatermeiket s flsleges irodikat, hogy legyen hol dolgozniuk, amg a sajt pletket rendbe nem hozzk (az pedig mg legalbb hat hnapig eltartott, mert a robbanstl az sszes ablakuk betrt, s mindent bebortott az azbeszt. A frjemnek csak egyetlen dolgot sikerlt kimenektenie a rgi irodjbl: imdott cicnk, Jenny fnykpt, aki nemrg halt meg. A katasztrfa utn nhny nappal visszament, hogy sszeszedje a fontos iratokat, s tvigye ket az j helyre. tkzben elhaladt a volt Brooks Fivrek zlete eltt, ahol az ingeit s nyakkendit szokta vsrolni. A Brooks Fivrek helyt most hullahz foglalta el...).
Tizenkettedikn a frjemmel egsz nap a vrosban rohangltunk, egyik vllalattl a msikig, megfelel irodapletet keresve, mivel a cgtl egyedl lakik Manhattanben, gy a tbbiek a blokd miatt nem lphettek be a vrosnak ebbe a rszbe.
Azon a hten, mg ha egy pillanatra el is akartad felejteni a felhtlenl tiszta kedd reggelen trtnt szrnysget, nem tehetted meg: a hzunk kapujban eltnt emberek kpei sorakoztak, akiket szeretteik a World Trade Centerbe menet lttak utoljra. A helyi tzoltsg pletnek bejratt fokozatosan eltorlaszoltk a virgcsokrok, mikor nyilvnossgra hoztk a hrt, hogy ahny tzolt csak szolglatban volt aznap, mind odaveszett a Ground Zero tznek oltsa kzben.
Amg pnteken vgre le nem esett a vrva vrt es, nem lehetett gy kilpni az utcra, hogy az ember orrt meg ne csapta volna a Ground Zero fstjnek kellemetlen szaga… radsul az embereket arra biztattk, hogy kssenek a szjuk el orvosi maszkot, ha kimennek. Vgl a fstszagot elnyomta egy kellemesebb illat: egy memphisi grilltterem dolgozi egszen Manhattanig elfurikztak, aztn a Ground Zero-nl letborozva nekilttak, hogy frissen slt hssal jutalmazzk a mentalakulatok dolgozit, s ez gy ment mg hetekig.
Sok olvastl kapok levelet azzal a krdssel, hogy mirt nem rtam egyik knyvemben sem szeptember tizenegyedikrl. Arra is mindenki kvncsi, vajon Mia hogyan lte meg ezt a napot.
De errl a naprl nem tudok srs nlkl rni. Erre a napra srs nlkl mg csak GONDOLNI sem tudok. Sosem fogom tudni elfelejteni, a legszrnybb lmnyem volt egsz letemben, s biztos, hogy kptelen lennk trtnetet kitallni rla. Mert azokat a szrnysgeket, amik aznap a VALSGBAN megtrtntek, egyetlen r sem volna kpes szavakba nteni.
Klns, hogy a kt trtnet, amely leginkbb megrz mg ma is, ha visszagondolok a szeptember tizenegyedikei tragdira, az nkntes elsseglynyjt, Fred, meg a hzvezetnm, Luz finak esete.
Amg n Shai-jal a halott rendrkrl beszlgettem, Jen alkalmazottja, Fred, a ments, aki biciklijre pattanva a belvrosba sietett, htha akad valami, amiben segthet, valban tallt magnak tennivalt: szerzett egy helyi buszt, s sebtben annyi civilt hajkurszott ssze s zsfolt fel r, ahnyat csak tallt.
Mialatt az embereket mentette, az elsseglynyjt csapat, akikkel dolgozni szokott, az utols emberig szrnyet halt a leoml plet alatt.
Csakgy, mint a legtbb tll ments, akinek kollgi odavesztek, Fred sem tudta kiverni a fejbl a bntudatot, amirt letben maradt. Mg attl sem vidult fel, hogy sszedobtunk neki egy j bringra valt, mivel a kerkprja is a romok martalkv vlt.
Hogy valamivel dersebben lssa a helyzetet, mesltem neki egy firl, aki, ha nincs, ma mr biztosan nem lenne kzttnk.
Emlkeztek Luz fira?
Nem sokkal Jake, Shai s a szleik rkezse utn is betoppant a laksunkba. Luz rmben sszevissza lelte s cskolta, szorongatta s knnyezte. Mikor vgre elengedte, a fia elmondta, mi trtnt:
pp a tornyok fel – nem minl tvolabb, hanem minl kzelebb – igyekezett, mikor azok omlani kezdtek; segteni akart az embereknek, mondta. Hirtelen valaki htulrl megragadta, s fltuszkolta egy buszra.
- Itt kell maradnom segteni! – kiablt a frfival, aki meglltotta.- Nem tudsz segteni! – felelte a frfi, s a fiskola tbbi dikjval egytt t is a busz fel terelte, hogy biztonsgos helyre juttassa ket. s ekkor omlott le a torony.
Valamivel tbb mint ngy v telt el azta. Luz fia teljesen jl van, Fredet pedig kineveztk tagozatvezet tanrnak a New York-i Egyetemen. Jake s Shai visszatrtek New Yorkba, s szpen nvekednek. Szrmk r vgl fbe harapott, de halla termszetes volt, s a gyerekek kaptak helyette egy kutyt. Shai anyjtl tudom, hogy a lnynak semmilyen emlke nem maradt arrl a naprl, nem emlkszik a beszlgetsnkre, ahogy az gretemet is elfelejtette – hogy a rendrk elfogjk a gonoszokat.
n viszont emlkszem.
s azt akarom, hogy a vilg is emlkezzen.
Ksbb folytatom.
Szeretettel,
Meg
|